Pytania i odpowiedzi

Zakup samochodu

1.       Jakie dokumenty powinienem dostać od sprzedawcy samochodu?

Podczas zakupu auta za granicą zawsze należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży w 2 egzemplarzach, po jednej dla stron. Sprzedający musi przekazać kupującemu dowód rejestracyjny auta tzw. brief. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, przed kupnem auta zawsze upewnij się, jakie w danym kraju obowiązują dowody rejestracyjne. W niektórych krajach dowody rejestracyjne bywają jednoczęściowe, a w innych dwuczęściowe. Czasem są także dodatkowe dokumenty np. certyfikat własności, karty tranzytowe.

Jeśli nie masz pewności, jakie dokumenty powinieneś otrzymać od sprzedającego skontaktuj się z nami:

e-mail: bok@akcyzasamochodowa.pl tel: + 48 690 99 36 36

Powiemy Ci, na co masz zwrócić uwagę, aby bezpiecznie dopełnić wszelkich formalności.

 

2.       Czy potrzebuję umowy kupna?

Tak, umowa kupna jest konieczna, abyś mógł zarejestrować auto w Polsce. Jest to dokument potwierdzający kupno auta za granicą, w danym czasie i za określoną kwotę. Wzór umowy możesz pobrać i wydrukować z naszej strony: http://akcyzasamochodowa.pl/umowy-kupnasprzedazy/

Pamiętaj, wydrukuj umowę w 2 egzemplarzach, ponieważ jedna umowa zostaje u sprzedawcy a druga u kupującego.

Jeśli kupujesz auto od firmy dowodem transakcji może być również faktura. W takiej sytuacji umowa nie jest konieczna.

 

3.       Co, jeśli kupiłem samochód od Polaka?

Przykład 1.

Jeśli auto (niezarejestrowane w Polsce) zostało kupione od Polaka, ale umowa kupna-sprzedaży została zawarta poza granicami Polski, to procedury związane z rejestracją są takie same, jakby to było auto kupione zagranicą, od obcokrajowca. Kupujący musi zgłosić i opłacić podatek w Urzędzie Celno-Skarbowym.

 

Przykład 2.

W przypadku, gdy auto (niezarejestrowane w Polsce) zostanie kupione od Polaka w Polsce oznacza to, że osoba, która sprowadziła auto do kraju, dokonała już wszelkich formalności związanych z podatkiem akcyzowym. Przy zakupie auta, sprzedający musi przekazać Ci dowód rejestracyjny, umowę kupna-sprzedaży lub fakturę, dokument potwierdzający zapłatę podatku akcyzowego oraz, jeśli są już zrobione, tłumaczenia i przegląd techniczny Polski tzw. przegląd zerowy.

 

4.       Jaka będzie wysokość akcyzy?

Urzędy Celno-Skarbowe posiadają katalogi z cenami rynkowymi aut z podziałem na:

·         Markę.

·         Model.

·         Pojemność.

·         Moc.

·         Rok produkcji.

 

Wartość, podana na umowie/na fakturze zakupu, jest porównywana do wartości rynkowej, która przypisana jest do konkretnego auta w katalogu. Podczas weryfikacji wartość rynkowa danego auta pomniejszana jest o 33% i jeśli obliczona wartość jest taka sama, bądź mniejsza niż wartość na umowie/fakturze, wtedy akcyza obliczana jest od kwoty zakupu. Jeśli wartość katalogowa po pomniejszeniu o 33% jest większa od kwoty zakupu, akcyza obliczana jest od wartości rynkowej/katalogowej.

 

Przykład 1.

·         Ford Focus, pojemność silnika 1596 cm3, rok 2008, kombi.

·         Wartość rynkowa auta: 14550zł.

·         Wartość na umowie po przeliczeniu na złotówki 12000zł.

·         14550 / 1,33= 10940 zł.

·         Podstawa do naliczenia podatku 12000zł x 3,1%.

·         Podatek akcyzowy do zapłaty to 372 zł.

 

Przykład 2.

·         Ford Focus, pojemność silnika 1596 cm3, rok 2008, kombi.

·         Wartość rynkowa auta: 14550zł.

·         Wartość na umowie po przeliczeniu na złotówki: 8800zł.

·         14550 / 1,33 = 10940 zł.

·         Podstawa do naliczenia podatku (14550zł / 1,23 / 1,031) x 3,1%.

·         Podatek akcyzowy do zapłaty to 356 zł.

 

5.       Od czego zależy wysokość akcyzy?

Wysokość akcyzy jest zależna od pojemności silnika oraz wartości rynkowej auta. Podatek akcyzowy od aut o pojemności silnika do 2000 cm3 wynosi 3,1%, a powyżej 2000 cm3 wynosi 18,6% wartości rynkowej.

 

6.       Czy auto musi być ubezpieczone, choć nie jest zarejestrowane?

Każde auto, niezależnie od jego stanu technicznego, musi posiadać ubezpieczenie OC. Dotyczy to także aut uszkodzonych czy rozbitych.

 

7.       Czy mogę wrócić zakupionym samochodem do domu?

Każde auto przebywające na terytorium Polski musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Jest to przepis obowiązujący niemal w każdym kraj UE. Aby poruszać się takim autem oprócz ubezpieczenia, dowodu zakupu i dowodu rejestracyjnego, wymagany jest ważny przegląd oraz dobry stan techniczny auta, umożliwiający przejazd. Auto musi posiadać tablice rejestracyjne zgodne z dowodem rejestracyjnym lub ubezpieczeniem. Zalecany jest transport auta do Polski na lawecie.

 

8.       Kupiłem uszkodzony samochód. Jak go zgłosić do akcyzy?

Przy uszkodzonym aucie można wykonać opinię rzeczoznawcy, gdzie rzeczoznawca określa wartość auta w aktualnym stanie. Jeśli w Urzędzie Celno-Skarbowym okażemy opinię rzeczoznawcy, wtedy nie jest sprawdzana wartość rynkowa auta. Porównywana jest wartość z opinii z kwotą na dowodzie zakupu.

Akcyza wyliczana jest od wyższej wartości. Zaleca się wykonanie opinii rzeczoznawcy przy uszkodzonych autach o pojemności silnika powyżej 2000 cm3, ponieważ takie auta mają większą wartość, a akcyza naliczana jest od stawki 18,6%. W przypadku, gdy auto jest uszkodzone, ale nie została wykonana opinia rzeczoznawcy, urzędnik w Urzędzie Celno-Skarbowym obliczy akcyzę, jak od sprawnego auta.

 

9.       Ile mam czasu na zgłoszenie auta do urzędu celnego?

Na zgłoszenie auta do Urzędu Celno-Skarbowego mamy 14 dni, licząc od dnia, kiedy auto zostało sprowadzone do kraju. Datę sprowadzenia deklaruje się na dokumencie AKCu.

 

10.   Co, jeśli zgłoszę samochód po terminie?

Zgłoszenie samochodu do Urzędu Celno-Skarbowego po upływie 14 dni od sprowadzenia auta do Polski skutkuje nałożeniem mandatu przez Urząd. Wysokość mandatu jest zależna od terminu zgłoszenia tzn. ile dni po terminie deklaracja została złożona.

Mogą być również naliczone odsetki ustawowe do kwoty akcyzy, jeśli podatek został zapłacony po upływie 30 dni od dnia powstania obowiązku (czyli od dnia sprowadzenia auta do Polski).

 

11.   Czy mogę ubezpieczyć samochód przed rejestracją?

Ubezpieczenie może zostać zawarte na podstawie umowy zakupu na numery rejestracyjne z dowodu. Po rejestracji w Polsce należy wykonać cesję na nowe tablice.

 

Usługi akcyzasamochodowa.pl

1.       Na czym polegają wasze usługi?

W naszej ofercie przedstawiamy usługę przygotowania dokumentów sprowadzonego auta z zagranicy do rejestracji w Polsce. Wykonujemy:

·         Tłumaczenia przysięgłe dokumentów samochodowych.

·         Wypełniamy dokumenty.

·         Zgłaszamy w imieniu Klienta auto do odpowiedniego Urzędu Celno-Skarbowego.

·         Dokonujemy niezbędnych formalności.

·         Kompletujemy dokumenty i odsyłamy do Klienta pod wskazany adres.

 

Zajmujemy się także odzyskiwaniem zagubionych dowodów rejestracyjnych z UE.

Dzięki 7-letniemu doświadczeniu w branży, rozwiązujemy nawet te bardziej skomplikowane problemy. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i upraszczamy Twoje życie.

 

2.       Czym jest www.akcyzasamochodowa.pl?

Akcyzasamochodowa.pl to portal, dzięki, któremu zlecisz przygotowanie niezbędnej dokumentacji potrzebnej do rejestracji sprowadzonego auta w Polsce. To Ty decydujesz,
czy mam tylko wykonać tłumaczenie dokumentów samochodowych lub zgłosić auto do Urzędu Celno-Skarbowego, czy też chcesz maksymalnie uprościć tę procedurę i zlecić nam kompleksową usługę (tłumaczenia + zgłoszenie do UC).

 

Jesteśmy ekspertami w zakresie przepisów o podatku akcyzowym. Na naszej stronie znajdziesz wiele przydatnych informacji.

Czekamy na Twoje pytania pod numerem: +48 690 99 36 36. Możesz też do nas napisać na: bok@akcyzasamochodowa.pl

Szybko otrzymasz od nas odpowiedź.

 

3.       Czy mogę zamówić tylko tłumaczenie przysięgłe?

Tak, oczywiście. Jesteśmy elastyczni i dostosowujemy się do Twoich wymagań.

Wystarczy, że w formularzu zamówienia usługi zaznaczysz opcję „tłumaczenie przysięgłe dokumentów samochodowych”.

 

4.       Jakie dokumenty muszę przetłumaczyć?

Wydziały komunikacji wymagają tłumaczenia:

·         Umowy/faktury zakupu.

·         Dowodu rejestracyjnego.

Jeśli nie masz pewności, które dokumenty należy przetłumaczyć - służymy dobrą radą. Skontaktuj się z nami. Zadzwoń na nr tel.: +48 690 99 36 36 lub napisz na bok@akcyzasamochodowa.pl

 

5.       Ile trwa przygotowanie do rejestracji?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj usługi wybierzesz. Przygotowanie dokumentów do rejestracji auta na terytorium Polski (tłumaczenia oraz zgłoszenie do Urzędu Celno-Skarbowego) trwa około 4-7 dni roboczych.

Do kilku tygodni może potrwać wydanie wtórnika, zaświadczenia z danymi pojazdu lub uzyskanie odmowy wydania tych dokumentów. Termin jest uwarunkowany funkcjonowaniem krajowych urzędów, w którym auto było ostatnio zarejestrowane.

 

6.       Ile kosztuje usługa wraz z akcyzą?

Podatek akcyzowy nie jest stałą kwotą, bo zależy od pojemności silnika oraz wartości rynkowej auta. Koszt tłumaczenia zależy od ilości dokumentów oraz kraju, z którego sprowadzasz auto.

Wiele czynników wpływa na końcową cenę, dlatego przygotowujemy indywidualny kosztorys. Po przesłaniu skanu umowy zakupu oraz skanu dowodu rejestracyjnego, przedstawimy Ci koszty tłumaczeń, usługi oraz akcyzy. Informacje prześlemy na Twojego maila.

 

7.       Jaką mam gwarancję, że wykonacie usługę w terminie?

Termin urzędowy na zgłoszenie auta do Urzędu Celno-Skarbowego to 14 dni od dnia sprowadzenia auta do Polski. Zawsze przed realizacją usługi informujemy, jak wyglądają procedury oraz ile czasu potrzebujemy na złożenie dokumentów w urzędzie. Jeśli wiemy, że ze wglądu na procedury, które musimy dopełnić przed zgłoszeniem auta do Urzędu Celno-Skarbowego, nie uda nam się złożyć dokumentów w terminie urzędowym, mówimy Ci o tym. Nie wykonujemy usługi, kiedy wiemy, że termin nie będzie zachowany. Jeśli zgłosisz się do nas w pierwszym tygodniu od sprowadzenia auta, możesz być pewien, że termin zostanie zachowany.

 

8.       Zgubiłem dowód rejestracyjny. Co teraz?

Bez dowodu rejestracyjnego nie ma możliwości rejestracji auta w Polsce. Dla wielu jest to sytuacja bez wyjścia, ale bez obaw. Zajmujemy się odzyskiwaniem utraconych dowodów rejestracyjnych z UE. Niektóre kraje wydają duplikaty dowodów, inne tylko zaświadczenia o danych pojazdu lub odmowę wydania tych dokumentów. Dzięki doświadczeniu jesteśmy w stanie uzyskać dokument, na podstawie którego z łatwością zarejestrujesz auto w Polsce.

 

Masz pytania? Zainteresował Cię artykuł?

Copyrights: AkcyzaSamochodowa.pl