Od czego zależy wysokość akcyzy? cz. 1/2

wysokosc_akcyzy_akcyzasamochodowa1

Sprowadzając samochód z zagranicy zapewne zastanawiałeś się, jakie będą koszty rejestracji w Polsce, a zwłaszcza wysokość akcyzy. Wiele osób nie do końca rozumie zasad, jakie obowiązują w przypadku obliczania tego podatku.

Wielokrotnie mamy do czynienia z sytuacją, w której właściciel pojazdu nie akceptuje konieczności płacenia akcyzy od wyższej wartości niż ta na jego umowie zakupu. Poniżej opisujemy jak to wygląda w praktyce.

 

Pojemność silnika

Każdy kraj Unii Europejskiej pomimo wspólnoty działa według różnych przepisów w wielu kwestiach. W Polsce nadal obowiązuje podatek akcyzowy od aut osobowych, dodatkowo są jego dwie stawki.

 

Stawki podatku akcyzowego:

- pojemność silnika do 2000 cm3 to 3,1%

- pojemność silnika powyżej 2000cm3 to 18,6%

 

Przykład:

Auto o pojemność silnika do 2000 cm3 o wartości 20 tyś zł – 620zł akcyzy

Auto o pojemność silnika powyżej 2000 cm3 o wartości 20 tyś zł – 3720zł akcyzy

 

Pojemność silnika jest głównym elementem wpływającym na wysokość podatku.

 

Rok produkcji

Rok produkcji to pojęcie dosyć mylące, ponieważ w praktyce nie rok produkcji świadczy o zużyciu pojazdu, (co ma wpływ na jego wartość) tylko data jego rejestracji, czyli rzeczywisty termin rozpoczęcia użytkowania. To element, na który musisz zwrócić uwagę podczas poszukiwania samochodu. Polska jest jedynym krajem UE, który na dowodach rejestracyjnych podaje rok produkcji. Na dowodach z innych krajów nie znajdziesz roku produkcji. Datę, którą poda Ci sprzedawca będzie datą pierwszej rejestracji. W naszym kraju ma to znaczenie, ponieważ rok produkcji wpływa na wysokość akcyzy oraz jest podawany w polskim dowodzie rejestracyjnym.

 

Standard wyposażenia

Z klimatyzacją czy bez, szyby i lusterka elektryczny czy bez, hak i alarm czy bez, Comfort, Dynamic, Sport, Energy lub Start, te i inne rodzaje wyposażenia to różna cena w salonie, a także różna wartość rynkowa. Zdarza się, że urząd może dociekać, jaki rodzaj wyposażenia ma Twoje auto właśnie dlatego, że różne opcje to różna wartości, a to oznacza różne wysokości opłat. Musisz się z tym liczyć.

 

Marka i model

Fakt iż auta z jednego rocznika ale od różnych producentów lub w różnych modelach mają różną cenę to raczej nie nowość. Z tego powodu podatek także będzie różny. Wybierając auto nie powinieneś się sugerować doświadczeniami znajomych osób, ponieważ wiele elementów wpływa na wysokość opłat. Sedan, kombi, hatchback, cabrio, wszystkie te rodzaje nadwozia dla jednego modelu samochodu to inna akcyza.

 

Zapraszamy do części 2.

Masz pytania? Zainteresował Cię artykuł?

Wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej!

Copyrights: AkcyzaSamochodowa.pl