Akcyza od aut z silnikiem Wankla.

silnik wankla akcyza

W historii naszego biura zdarzył się przypadek auta z silnikiem Wankla. Jego pojemność podana w dowodzie rejestracyjnym z Belgii wywołała nie lada zamieszanie w urzędzie celnym.

Problem polegał na tym, że pojemność silnika powyżej 2l to wyższa stawka podatku, ale w katalogu wartości rynkowych pojazdów samochodowych pojemność była mniejsza.

 

Dla przypomnienia:

- silniki poniżej 2l pojemności to stawka 3,1%

- silniki powyżej 2l pojemności to stawka 18,6%

 

Na dowodach z różnych krajów samochody z silnikami Wankla mogą mieć różne pojemności, od 1,3l do 3,9l.

Jak to wygląda w Polsce?

Jaką akcyzę zapłacimy za takie auto?

 

 

Budowa i działanie silnia.

 

Silnik Wankla jest silnikiem rotacyjnym posiadającym tłok zbliżony kształtem do trójkąta o wypukłych bokach. Silnik posiada dwa zestawy takich rotorów, a w każdym są 3 komory gdzie zachodzą wszystkie cykle pracy.

 

W tym silniku występują 4 cykle pracy:

  1. Zasysanie
  2. Sprężanie
  3. Praca
  4. Wydech

 

 

Jaką pojemność ma silnik?

Na przykładzie najpopularniejszego silnika 13B, jeśli jedna komora ma 654cc to cały silnik ma pojemność 3924cc (654cc x 6 komór = 3924cc). Jest to sposób obliczania przyjęty dla silników tłokowych, ale nasz silnik jest inny, dlatego funkcjonuje inny wzór. Sam producent w danych technicznych podaje pojemność jednej komory.

 

Nie będziemy objaśniać dokładnego działania silnika, takie informacje są dostępne w intrenecie.

Ogólnie wygląda to tak, że mamy 654cc zassanej mieszkanki paliwowej, 654cc przestrzeni na pracę i przekazanie mocy do podzespołów oraz 654cc na wydech. Wszystko x2 ponieważ są dwa zestawy rotorów.

 

Jaka akcyza?

 

Wszystkich właścicieli aut z silnikiem Wankla pragnę uspokoić. W tym przypadku obowiązuje niższa stawka.

Pomimo pojemności rzeczywistej w wysokości 3,9l w Polsce przyjęta jest 1/3 tej wartości. Jest to reguła dla tych silników. Daje nam to pojemność 1,3l. Dowodem są pojemności podane w „wykładni” cen rynkowych, czyli katalogu, którym posługują się urzędnicy podczas obliczania wysokości podatku.

Masz pytania? Zainteresował Cię artykuł?

Wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej!

Copyrights: AkcyzaSamochodowa.pl