Przygotowanie i eksploatacja samochodu zimą

Cleaning Car From Snow. Men Cleaning Car Windshield From Snow and Ice After Snow Storm. Photo Taken From Inside the Vehicle.

Każda pora roku niesie za sobą pewne dobre praktyki, których kierowca powinien się nauczyć. Gdy temperatura zmierza ku minusowym wartościom, przygotowanie samochodu staje się wręcz koniecznością, a na szali jest Twoje bezpieczeństwo.

Zimą nie wystarczy tylko zmienić opony i mieć poczucie wykonanej misji. Jest to dopiero początek prac konserwatorskich, które należy powtarzać przed każdym sezonem.

Dokładnie sprawdź swój samochód

Właściwą praktyką to przegląd mechaniczny samochodu przed zimą, może się on zbiegać z wymianą opon. Sprawdzenie podwozia, układu hamowania pozwoli obniżyć ryzyko nieszczęśliwych wypadków, które nie są spowodowane Twoimi umiejętnościami. Nie zapomnij sprawdzić stan olejów silnikowych, płynu chłodniczego czy hamulcowego. Niby oczywistość, jednak zbyt często o niej zapominamy.

Gdy mechanik da zielone światło, nie jest to dla Ciebie koniec formalności. Zimą to akumulator najczęściej potrafi płatać figle i nie mieć energii zawsze wtedy, gdy potrzebujesz się szybko przemieścić. Wystarczy jeździć na krótkich odcinkach lub weekendowo używać pojazdu, a akumulator straci moc, nawet jeżeli jest nowy. Jak sobie z tym radzić? Staraj się co kilka dni pokonywać ciągiem większe odcinki, bez włączonych dodatkowych opcji (podgrzewanie foteli, radio, nawigacja). Poruszając się na krótkich, rezygnuj z tych funkcji, będzie to korzystne dla akumulatora. Ponadto, jeżeli zapowiada się naprawdę mroźna noc – wymontuj go z samochodu i zabierz do domu, podłączając na wszelki wypadek do prostownika.

Nie zapomnij o szybach i uszczelkach

Kolejną praktyką, bez której doświadczeni kierowcy nie wyobrażają sobie jazdy zimą jest.. wymiana płynu do spryskiwaczy na taki, który działa w ujemnych temperaturach. Jednak nie patrz wyłącznie na ten współczynnik, ale również na sam zapach i skład! Może on wpływać na gumy w wycieraczkach, szybciej je zużywając. Ponadto, niektóre związki chemiczne wchodzą w reakcję z lakierem samochodowym, zmieniając jego odcień. Na przednią szybę możesz zastosować też niewidzialną wycieraczkę, którą docenisz podczas podróży w delikatnym deszczu. Nanocząsteczkowo- hydrofobowa warstwa sprawia, że krople wody odprowadzane są na boki za sprawą pędu, a korzystanie z wycieraczek nie jest tutaj niezbędne.

Nie zapomnij także o uszczelkach – w tym przypadku sprawdzą się silikony, smary lub sztyfty, które mają za zadanie ochronę przed minusowymi temperaturami. Gumy, plastiki podlegają odkształceniom, a zimno powoduje kruszenie i pękanie. Skorzystaj też z wazeliny technicznej na zamki, nawet jeżeli na co dzień korzystasz z pilota, tak na wszelki wypadek, gdy bateria się rozładowała, a Ty będziesz musiał szybko dostać się do auta.

Wymień dywaniki

Choć gumowe dywaniki nie wyglądają estetycznie, to są zdecydowanie praktyczniejsze. Wystarczy wsiąść w mokrych, pokrytych śniegiem butach, a te materiałowe wchłoną wodę, a następnie zaczną parować we wnętrzu. Wilgoć, pleśń, nieprzyjemny zapach – czy właśnie tego chcesz?

Używając gumowych, za każdym razem gdy zbierze się woda, wystarczy ją usunąć poprzez wyciągnięcie dywaników. Łatwiej je też utrzymać w czystości, myjąc pod bieżącą wodą.

Tankuj sprawdzone paliwo

Ostatnia rada powinna być dobrą praktyką przez cały rok. Samochody nie lubią mieszanego paliwa. Dodatki zamiast pomagać, szkodą – filtrom, bakom i Twojej kieszeni, zatykając, unieruchamiając i narażając na drogie naprawy.

Zimą nie rezygnuj z tankowania na sprawdzonych stacjach, nawet kosztem kilku groszy więcej na litrze. Stosuj depresatory, które dolewa się do baku przed tankowaniem, a także wybieraj paliwo „arktyczne”, które nie boi się ekstremalnych temperatur.

Produkty i praktyki, które warto znać zimą

Na zakończenie, przedstawimy kilka dobrych praktyk i produktów, które pomogą w przetrwaniu zimy. Nie zapomnij o:

  • saperce – sprawdzi się, gdy Twój samochód zasypie śnieg,
  • macie ochronnej na przednią szybę – zakładaj ją po każdym wyjściu z samochodu, szybka nie będzie zaszroniona i unikniesz skrobania,
  • nauce używania ogrzewania w samochodzie – jeżeli nie używasz maty, a często skrobiesz szybę, skorzystaj z ogrzewania. Jednak włącz je dopiero wtedy, gdy osiągniesz optymalną temperaturę silnika. Nigdy nie uruchamiaj ogrzewania przy zimnym silniku! Wydłuży to pracę,
  • skrobaczce lub odmrażaczu do szyb w spray’u – gdy już wszystko zawiedzie, stosuj znane praktyki,
  • oczyszczeniu reflektorów i tablicy rejestracyjnej – pierwsze pomoże w lepszej widoczności, drugie – w uniknięciu mandatu.

Masz pytania? Zainteresował Cię artykuł?

Zobacz również...

Cleaning Car From Snow. Men Cleaning Car Windshield From Snow and Ice After Snow Storm. Photo Taken From Inside the Vehicle.

Każda pora roku niesie za sobą pewne dobre praktyki, których kierowca powinien się nauczyć. Gdy temperatura zmierza ku minusowym wartościom, przygotowanie samochodu staje się wręcz koniecznością, a na szali jest Twoje bezpieczeństwo.Zimą nie wystarczy tylko ...

Czytaj więcej

Wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej!

Copyrights: AkcyzaSamochodowa.pl