Od czego zależy wysokość akcyzy? cz. 2/2

wysokosc_akcyzy_akcyzasamochodowa2

Sprawny i uszkodzony

Kwestia stanu technicznego sprowadzonego samochodu często bywa konfliktowa w odniesieniu do wysokości akcyzy. Bo dlaczego miałbyś płacić taką opłatę za auto rozbita jak za sprawne. I tu wkraczają przepisy skarbowe. O wysokości podatku decyduje wartość rynkowa pojazdu, zatem nie ma znaczenia ile za nie zapłaciłeś, liczy się to, jaką wartość przedstawia na naszym rynku, jako sprawny pojazd. Adnotacje na umowach od sprzedającego, że auto jest rozbite czy po zalaniu lub po gradobiciu niczego nie zmieniają.
Jest jednak połowiczne rozwiązanie. Jedyne, co może obniżyć wartość Twojego samochodu dla urzędu celno-skarbowego jest opinia rzeczoznawcy. Urzędnik zaakceptuje jedynie taki dokument. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich. Tego typu opinia kosztuje ok. kilkuset do tysiąca złotych w zależności od regionu. Jej koszt może przewyższyć wysokość akcyzy.

Przykład
Kupiłeś uszkodzone auto o pojemności silnika do 2000cm3, licząc akcyzę od kwoty, jaką zapłaciłeś mamy np. 150zł
Urzędnik przyjmuje, że auto jest sprawne i uznaje, że akcyza powinna wynieść 600zł
Nie zgadzasz się i robisz opinię u rzeczoznawcy (koszt 400zł). Opinia wykazuje, że auto jest warte 50% ceny rynkowej, czyli akcyza wyniesie 300zł.
Podsumowanie: akcyza po opinii 300zł + koszt opinii 400zł = 700zł, a akcyza od urzędnika 600zł.
To się nie opłaca.

Inaczej jest w przypadku samochodów powyżej 2000m3. Najczęściej są to auta z wyższej półki cenowej. Gdy połączymy wysoką cenę i wyższą stawkę akcyzy tj. 18,6% otrzymamy kilka, kilkanaście, a niekiedy kilkadziesiąt tysięcy złotych podatku akcyzowego. Gdy auto jest uszkodzone polecam zgłosić się do rzeczoznawczy.

Przykład
Kupiłeś uszkodzone auto o pojemności silnika powyżej 2000cm3, licząc akcyzę od kwoty, jaką zapłaciłeś mamy np. 2300zł
Urzędnik przyjmuje, że auto jest sprawne i uznaje, że akcyza powinna wynieść 9000zł
Nie zgadzasz się i robisz opinię u rzeczoznawcy (koszt 400zł). Opinia wykazuje, że auto jest warte 50% ceny rynkowej, czyli akcyza wyniesie 4500zł.
Podsumowanie: akcyza po opinii 4500zł + koszt opinii 400zł = 4900zł, a akcyza od urzędnika 9000zł.
To się opłaca!

Pamiętaj jednak, że urząd może nie zaakceptować opinii oraz zażądać własnych oględzin auta.

Cena zakupu a wartość rynkowa

Dlaczego urzędnik obliczy wysokość akcyzy ze swojego katalogu zamiast Twojej umowy?
Funkcjonuje to określenie „wartości rynkowej”. Jest to wartość opracowywana przez rzeczoznawców i publikowana w postaci katalogu, którym posługują się urzędy w celu sprawdzania, porównywania i obliczania podatków. Niestety dosyć często mamy do czynienia z sytuacją, gdy cena katalogowa znacząco przewyższa zapłaconą przez Ciebie kwotę. Jest to podatek, zatem jest regulowany przepisami podatkowymi, które mówią o wartości rynkowej. Zapobiega to nadużyciom typu Mercedes w bardzo dobrym stanie z 2015 roku za 1000 euro. Ocenę czy jest to w sprawiedliwe wobec wszystkich pozostawiam Tobie.

Na szczęście funkcjonuje także pojęcie tolerancji.
Tolerancja wobec różnic pomiędzy tym, co zapłaciłeś za auto, a tym co urzędnik ma w katalogu. Tolerancja wynosi 33%. Jeśli Twoja cena z umowy jest mniejsza o wspomniany procent od wartości rynkowej urzędnik nie zażąda wyższego podatku niż to wynika z umowy.

Decyduje wyższa wartość.
W przypadku opinii rzeczoznawcy nie funkcjonuje katalog wartości rynkowych. Opinia zastępuje wtedy katalog wskazując realną wartość pojazdu w obecnym stanie. Akcyza w takim przypadku obliczana jest na podstawie wyższej wartości porównując cenę na umowie z wartości wg rzeczoznawcy. Zdarza się tak, że cena na umowie jest wyższa niż wartość oszacowana przez rzeczoznawcę.

Podsumowanie

Jak widzisz na wysokość podatku akcyzowego wpływ ma wiele czynników. Fiat z 2010 roku będzie miał mniejszą wartość rynkową niż Mercedes z tego roku o podobnych parametrach technicznych, a co za tym idzie inną wysokość opłat. Błędnym jest przekonanie, że jeśli na umowie zakupu wpiszemy małą wartość, bo sprzedawcy nie robi to różnicy, to my zapłacimy niższą akcyzę. Niestety to tak nie działa i należy się tego wystrzegać.

 

Jeśli masz wątpliwości jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Masz pytania? Zainteresował Cię artykuł?

Wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej!

Copyrights: AkcyzaSamochodowa.pl