6 najważniejszych terminów urzędowych, które musisz znać!

terminy_infografika_top

6 najważniejszych terminów

Kupując auto z zagranicy należy pamiętać o terminach urzędowych, które obowiązują w naszym kraju. Z poniższego tekstu dowiesz się o kilku najważniejszych, a infografika posłuży Ci za ściągę.

 

terminy_urzedowe_infografika_akcyzasamochodowapl

14 dni na zgłoszenie do akcyzy.
Kupując samochód zagranicą masz 14 dni na zgłoszenie tego faktu do Urzędu Celno-Skarbowego licząc od momentu sprowadzenia auta do kraju. Zgłoszenie w formie deklaracji AKCu. W przypadku, gdy termin nie zostanie zachowany będzie naliczony mandat z urzędu. Naliczenie mandatu jest obligatoryjne a jego wysokość jest zależna od ilości dni opóźnienia. Będzie musiał złożyć również wyjaśnienia przed urzędnikiem odnośnie przekroczenia terminu. Dlatego należy jak najszybciej dokonać zgłoszenia w UCS.

14 dni na zgłoszenie do skarbówki.
Osoba prywatna dokonując zakupu auta od innej osoby prywatnej w Polsce, jako nabywca zobowiązana jest do rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Obowiązek zgłoszenia do Urzędu Skarbowego dotyczy aut z zagranicy, gdzie umowa została zawarta na terytorium Polski oraz aut z Polski. Termin na zgłoszenie i opłacenie 2% od wartości rynkowej auta to 14 dni licząc od dnia zawarcia umowy. W przypadku przekroczenia terminu zostanie naliczona kara pieniężna z urzędu.

30 dni na opłacenie akcyzy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami masz 30 dni na opłacenie akcyzy od momentu sprowadzenia auta do kraju. Obowiązek opłacenia tego podatku spoczywa po stronie kupującego. W momencie kiedy nie zostanie on opłacony w terminie zostaną naliczone odsetki ustawowe od kwoty głównej podatku. Odsetki naliczane są za każdy dzień zwłoki.

30 dni na rejestrację.
Termin na rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy liczony jest od dnia przekroczenia polskiej granicy i jest to 30 dni. W tym czasie można poruszać się autem jeśli jest sprawne, ma aktualny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC. Brak rejestracji w terminie może mieć przykre konsekwencje. Podczas kontroli policji najprawdopodobniej zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny do wyjaśnienia oraz nałożony mandat. Przy próbie rejestracji auta po przekroczeniu terminu Wydział Komunikacji może oczekiwać wyjaśnień od właściciela pojazdu, co również może wiązać się z karami finansowymi.

0 dni bez ubezpieczenia.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i nie ma przyzwolenia na poruszanie się pojazdem, który nie posiada aktualnej polisy. W przypadku braku ważnego ubezpieczenia podczas kontroli policji zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny oraz naliczona kara pieniężna. Wysokość kary zależy od rodzaju pojazdu oraz ilości dni bez ubezpieczenia. W każdym przypadku są to jednak duże kwoty z przedziału 800 – 6 000 zł.

0 dni bez przeglądu.
Badanie techniczne jest niezbędne do poruszania się pojazdem po drogach. Należy pamiętać, ze w przypadku nowego auta, pierwszy przegląd wykonujemy po 3 latach od jego zakupu, a kolejny po dwóch. Gdy Twój samochód jest już starszy niż 5 lat, przegląd techniczny należy wykonywać co 12 miesięcy. W przypadku brakuj aktualnego przeglądu podczas kontroli policji może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny auta oraz nałożony mandat karny. Może on wynieść od 20 do 500 zł.

Informacje aktualne na dzień 12.09.2017

Pobierz pliki

Masz pytania? Zainteresował Cię artykuł?

Wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej!

Copyrights: AkcyzaSamochodowa.pl